Kraków: 600 projektów budżetu obywatelskiego

  • Zgłoszono ponad 600 projektów do tegorocznego budżetu obywatelskiego.
    Budżet obywatelski wynosi 10 mln 855 tys. zł z podziałem na zadania ogólnomiejskie i dzielnicowe.
    Głosowanie nad projektami odbędzie się pod koniec czerwca, a jego wyniki będą znane w pierwszej połowie lipca.

 

Spośród 611 zgłoszonych projektów, 215 wniosków miało charakter ogólnomiejski, a 386 dotyczyło zadań dzielnicowych.

Jakie pomysły mają mieszkańcy?

Wśród zadań ogólnomiejskich znalazły się np. inwestycje w Parku Jordana: kraina zabaw i relaksu oraz pierwszy rowerowy plac zabaw typu pumptrack. Są także m.in. doposażenie istniejących placów zabaw w huśtawki umożliwiające dzieciom poruszającym się na wózkach inwalidzkich korzystanie z miejsc rekreacji na równi ze zdrowymi, zainstalowanie na miejskich przystankach autobusowych specjalnych rozkładów jazdy z adapterami wi-fi i mini głośnikami, system monitoringu online w krakowskich przedszkolach samorządowych z możliwością podglądu na żywo przez rodziców, budowa domu kultury w Płaszowie czy montaż elektronicznej tablicy skażeń powietrza w Nowej Hucie.

Krakowianie proponują także projekt rewitalizacji Placu Nowego, budowę kładki pieszo – rowerowej nad Wilgą oraz trasy rowerowej nad Rudawą, budowę garaży na rowery czy utworzenie w parku na Zakrzówku specjalnej strefy wypoczynkowej z hamakami i oświetleniem. Jest też pomysł odtworzenia pomostów okalających miejskie strzeżone kąpielisko nad Bagrami Wielkimi.

Wśród zadań dzielnicowych znalazły się m.in. projekt „Roztańczonych Bronowic”, którego celem jest rozpowszechnianie tańca wśród mieszkańców Bronowic, a także posadzenie pnączy wzdłuż ekranów akustycznych przy ruchliwej ul. Grota Roweckiego.

Ile wynosi budżet?

W tym roku kwota przeznaczona na realizację zadań ogólnomiejskich wyniesie 8,5 mln zł. Na zadania dzielnicowe przewidziano 2 mln 355 tys. zł.

W części ogólnomiejskiej minimalna wartość zgłoszonego projektu wynosi 25 tys. zł a maksymalna – 2 mln 550 tys. zł. W części dzielnicowej pula została podzielona na poszczególne dzielnice w zależności od ich wielkości, od 25 tys. zł (Grzegórzki) do 400 tys. zł (Prądnik Biały).

Od 18 do 30 czerwca mieszkańcy będą mogli wybierać najlepsze spośród zgłoszonych zadań. Projekty, które zyskają największe poparcie i ich koszt będzie się mieścił w limitach finansowych tegorocznej edycji, zostaną ostatecznie realizowane ze środków budżetu obywatelskiego w roku 2017. Wyniki głosowania będą znane w pierwszej połowie lipca.

Podczas ubiegłorocznej edycji mieszkańcy zgłosili 622 zadania, a rok wcześniej – 656 projektów. W zeszłym roku głosami ponad 50 tys. mieszkańców wybrano do realizacji 111 zadań, z których ponad 30 proc. do tej pory wykonano.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.